image1 image2 image3 image1 image2 image3

Deklaracja Życzliwości – Nie wykluczam!Chcemy w formie zabawy nauczyć dzieci postaw tolerancji, szacunku w stosunku do osób z niepełnosprawnością i dać im możliwość praktycznego działania wykorzystującego nabytą w projekcie wiedzę.

Dlatego też w atrakcyjnych formach takich jak: gra komputerowa, gra miejska, zajęcia edukacyjne – planujemy nauczyć 200 dzieci tolerancji dla odmienności, szacunku wobec innych oraz przeciwdziałania mowie nienawiści w Internecie.


Czytaj więcej...

20 minut zabawy dziennie !

Wydaje mi się, ze każdy z nas słyszał o świetnej akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, propagującej codzienne czytanie dzieciom jako sposobu na wspomaganie ich rozwoju oraz wartościowe spędzanie czasu z dzieckiem.
„20 minut dziennie! Codziennie!” zachęcają do czytania dzieciom spoty reklamowe.

Czytaj więcej...

Przebieg diagnozy logopedycznej

W zależności od potrzeb danej placówki diagnozy mogą trwać nawet dwa miesiące – od początku września do końca listopada. Celem diagnoz jest potwierdzenie lub wykluczenie istnienia zjawisk logopedycznych oraz przewidzenie ich tendencji rozwojowych. Poniżej postaram się przybliżyć zasady stosowane podczas diagnozowania.

Jak już wspomniałam, prowadzenie badań jest dość czasochłonne. Logopeda, który zaczyna pracę w danej placówce, powinien zdiagnozować wszystkie dzieci, które potencjalnie mogą być objęte terapią. Badania należy zacząć od najstarszych dzieci, dla których jest to kolejny rok w szkole lub przedszkolu. Jako ostatnie diagnozowane są dzieci najmłodsze.
W następnych latach pracy logopeda diagnozuje te dzieci ze starszych klas czy grup, które wcześniej uczęszczały na terapię. Wówczas diagnoza ma na celu ocenę postępów poczynionych przez dziecko w czasie wakacji i porównanie wyników z diagnozy końcowej z czerwca. Gdy porównanie wypadnie pomyślnie, terapię można uznać za zakończoną. W przeciwnym razie logopeda zaproponuje dalsze postępowanie.

Czytaj więcej...

Granice w wychowaniu czyli czym skorupka za młodu nasiąknie…Obserwuję dzisiejszą młodzież. Codziennie. Z coraz większym niedowierzaniem słucham, jak wychowywane są dzieci. Jak my, dorośli, przygotowujemy je do dorosłego życia. To znaczy nie przygotowujemy, a raczej przed tym prawdziwym życiem chronimy. Udostępniamy za to w nieograniczonych dawkach świat wirtualny, bez zastanowienia i z pełną ufnością, że nie może się tam naszemu dziecko stać nic złego.

Czytaj więcej...

Historia, tradycja i zabawa!

W Legionowie nie ma drugiego takiego miejsca! Tutaj można dotknąć historii, poznać obyczaje, nauczyć się nowych-starych czynności, np. wyrabiania masła. Do tego wszystkiego spróbować pysznego smalcu z jabłkami i odpocząć od codzienności wśród zapachu siana.

Biuro turystyczne Guliwer ma bardzo obszerną ofertę usług skierowaną do szkół, przedszkoli i osób indywidualnych. Jej podstawą jest turystyka szkolna i edukacyjna. Zgodnie z tym założeniem przygotowywane są propozycje wycieczek szkolnych, koloni letnich i zimowisk, miejskich oraz terenowych usług przewodnickich. Biuro zaprasza szczególnie gorąco na warsztaty edukacyjne do swojej pracowni, gdzie prowadzone są żywe lekcje muzealne, warsztaty taneczne i plastyczne, pokazy wyrobu masła oraz niesamowite ćwiczenia kaligrafii. Dużym zainteresowaniem cieszą się prowadzone przez pedagogów zajęcia z rękodzieła ludowego.

Czytaj więcej...

Młodzieżowe Centrum Kariery


Zapraszamy na zajęcia do Młodzieżowego Centrum Kariery i Punktu Pośrednictwa Pracy w Legionowie!

Zapraszamy wszystkich na zajęciach do MCK i PPP przy ul. Piłsudskiego 3 w Legionowie, zajęcia grupowe i spotkania indywidualne z zakresu poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy.

Czytaj więcej...

Jak przygotować dziecko na przybycie rodzeństwa

Pojawienie się dziecka na świecie to wielkie wydarzenie i szczęście dla rodziny. Oczekiwanie na pociechę polega na snuciu planów i wizji, jak wspaniale będzie wyglądało życie rodzinne. Tak myślą rodzice, którzy przygotowują się na przybycie pierwszego dziecka, natomiast rodzice, którzy już mają jedną pociechę, wiedzą, że muszą jej przekazać informację: „będziesz miała siostrzyczkę lub braciszka”. Jak powiedzieć to dziecku? Jak je przygotować, aby zaakceptowało młodsze rodzeństwo?

Rodzice cieszą się na myśl o drugim dziecku. Chcieliby również, aby ich pierworodne poczuło radość z faktu posiadania rodzeństwa. W rozmowach dorosłych pojawiają się argumenty: będzie się cieszył, nie będzie sam, będzie miał z kim rozmawiać i bawić się. Tak w większości uważają rodzice, którzy sami nie mieli rodzeństwa. Ci pochodzący z rodzin wielodzietnych widzą też negatywne aspekty. Najważniejsze jest to, aby przygotować się do przekazania tej radosnej nowiny w odpowiednim momencie. Pamiętajmy, że wydarzenia, które nie sprzyjają takim informacjom, to: choroba dziecka, wydarzenia losowe, kłopoty rodzinne lub okres adaptacji w przedszkolu.

Czytaj więcej...

Archeologia węgierska w Muzeum Historycznym w Legionowie

Od 13 stycznia 2013 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie można obejrzeć ciekawą wystawę czasową Codziennie nowe odkrycie – zdjęcia z wykopalisk węgierskich. Wystawa prezentuje interesujące i jednocześnie piękne zdjęcia z prowadzonych w ostatnich latach na Węgrzech wykopalisk. Były one związane, podobnie jak w Polsce, z prowadzonymi dużymi inwestycjami, takimi jak drogi, autostrady czy centra handlowe. Wszystko to spowodowało intensywny przyrost źródeł archeologicznych dających możliwość poznania przebogatej przeszłości obszaru zajętego obecnie przez Węgry.

Czytaj więcej...